Na konci dubna jsme absolvovali jednání se zástupci firmy GDX Invest, která převzala developerský projekt na jižní části Radslavského poloostrova. Projekt se nachází v části území řešeném v rámci RP č. 6, který byl na základě žaloby podané naším spolkem zrušen. Na základě jednání je možné konstatovat, že investor akceptoval většinu připomínek, které jsme uplatňovali již v rámci projednání RP č.6. a které by měly být řešeny v rámci procesu SEA
Celkový charakter záměru
- Celková kapacita komplexu bude snížena asi na 1200 lůžek
- Předpokládá se vybudování resortu zaměřeného na relaxaci a zdravotní péči s tím, že ho bude investor v budoucnu i provozovat
- Jen část zamýšlených budov bude určena k prodeji přímým investorům jako rekreační apartmány
- Celková zastavěná plocha bude menší, více plochy bude ponecháno zeleni
Kanalizační systém
- Ustoupili od záměru vybudovat lokální ČOV, počítá se s napojením kanalizace na ČOV v Černé v Pošumaví
- Vybudují tlakovou kanalizaci přes Bližnou směrem na Jestřábí
- Investor se bude i finančně podílet na modernizaci a rozšíření ČOV v Černé v Pošumaví
- Počítají a vybudování páteřního kanalizačního systému i pro Radslav a stávající hotel i chaty by bylo možné napojit na tuto novou kanalizaci
Zajištění pitné vody
- Ustoupili od vybudování místních vrtů
- Počítají s napojením na centrální vodovodní systém obce Černá v Pošumaví
Dopravní obslužnost
- Počítají s vybudováním nové komunikace a také nového obchvatu Bližné, ten bude zanesen do nové verze územního plánu obce.
Celkový dojem z jednání byl dobrý a pokud se nakonec na Radslavi vybuduje nějaký rekreační komplex, tak posun tímto směrem vítáme a byly zohledněny naše nejzásadnější připomínky. Pořád si ale myslíme, že by bylo vhodné nové rekreační komplexy budovat v blízkosti obcí, nebo v místě stávajících brownfieldů a ne u chatových rekreačních oblastí na zelené louce. Jen v Černé v Pošumaví můžeme jmenovat areál sodovkárny, areál bývalého rekreačního objektu Volareza v Hůrce nebo areál hotelu Racek. Investor může mít bohulibý záměr, ale za deset let zjistí, že mu to podnikatelsky nevyšlo, areál prodá a odejde, ale my tam budeme pořád a budovy vystavěné na zelené louce už nikdo nezbourá.


